دانش آموزان تلاشگر    

  لینکهای مفید    
  آمار بازدید    
تعداد بازدید : 480063
کاربران آنلاین : 10
Skip Navigation Linksصفحه اول : صفحه خبری انتخابی
 
 
فرهنگ ايراني - اسلامي

چگونه به حفظ فرهنگ کشورمان کمک کنيم ؟

متاسفانه به دليل ناآگاهي خانواده‌ها از کارکردهاي مخرب اين شخصيت‌ها، نشانه‌ها و نمادها در فرآيند تربيت کودک و نوجوان، لازم است در يک تلاش جمعي ميان مسئولان، فعالان اقتصادي، انجمن‌هاي اوليا و مربيان و خانواده‌ها، به اين آسيب فرهنگي در بازار لوازم‌التحرير، واکنش لازم نشان داده شود تا ضمن حمايت از توليدکنندگان ايراني که به کارکردهاي فرهنگي فعاليت اقتصادي خود توجه دارند، جلوي گسترش اين آسيب گرفته شود.

لوازم تحرير

 

ضرورت توجه به هويت ملي

  به گفته بسياري از جامعه شناسان و روانشناسان استفاده كودكان از وسايل تحرير غربي آنها را هر روز بيش‌تر از روز پيش با فرهنگ غرب آشنا و از فرهنگ اصيل ايراني دور مي‌كند، اتفاقي كه پيامد خوشايندي در پي نخواهد داشت. چرا که قهرمانان پوشالي كشورهاي غربي تبديل به الگو و اسطوره فرزندانمان مي شوند و بعد از آنها توقع داريم كه در دوران نوجواني و جواني به فرهنگ و سنت ايراني و اسلامي احترام بگذارند و آن را رعايت كنند در حالي كه در بهترين سال‌هاي شكل‌گيري شخصيتي آنها از مهم‌ترين عامل تربيتي در اين زمينه غافل بوده‌ايم.

البته ناگفته نماند که در دوره اي تلاش شد با برخي كالاهاي فرهنگي مانند شخصيت‌هاي عروسكي دارا و سارا كه قرار بود جايگزين عروسكهاي مشابه خارجي همچون باربي شوند، با اين تهاجم فرهنگي برخورد شود اما به علت نداشتن جذابيت‌هاي بصري، تنوع در رنگ، اندازه و كيفيت نه چندان مناسب، نداشتن اطلاعات كافي نسبت به شخصيت‌هاي ايراني و گران بودن قيمت آن نسبت به محصولات مشابه، از سوي مخاطبان مورد استقبال قرار نگرفتند و نتوانستند به عنوان نهاد هويت فرهنگي و بومي كشور، مورد پذيرش جامعه قرار گيرند.

در دوره اي تلاش شد با برخي كالاهاي فرهنگي مانند شخصيت‌هاي عروسكي دارا و سارا كه قرار بود جايگزين عروسكهاي مشابه خارجي همچون باربي شوند، با اين تهاجم فرهنگي برخورد شود اما به علت نداشتن جذابيت‌هاي بصري، تنوع در رنگ، اندازه و كيفيت نه چندان مناسب، نداشتن اطلاعات كافي نسبت به شخصيت‌هاي ايراني و گران بودن قيمت آن نسبت به محصولات مشابه، از سوي مخاطبان مورد استقبال قرار نگرفتند

حال در اين شرايط که کشوري مثل ايران با پشتوانه فرهنگي و تاريخي غني و وجود اسطوره ها و شخصيت هاي بزرگ اينگونه مورد تهاجم فرهنگي قرار گرفته است بايد فرهنگ سازي مناسبي در اين زمينه صورت گيرد تا از چهره هاي نامناسب در پشت جلد دفترچه ها و ساير کالا ها استفاده نشود و الگوها، دانشمندان و مسائل فرهنگي كشورمان بيش تر در ميان دانش آموزان برجسته شود.

مجتبي رحماندوست نماينده مجلس شوراي اسلامي و عضو هيئت رئيسه کميسيون اجتماعي درباره چرايي و چگونگي سيطره لوازم التحرير منقش به تصاوير شخصيتهاي غربي و شرقي بر روي آنها در بازار کشورهايي مثل ايران مي‌گويد: واقعيت است که اين موضوع نياز به پژوهش دارد و انسان بايد با چشم يک مشتري محقق و پژوهشگر به ميان محيط‌هاي بازاري بخصوص فروشگاه‌‌هايي که انواع کالاهاي فانتزي را مي‌فروشند برود.

بعد از اين ورود بديهي است که بايد ملاحظه شود کدام کالاها(اعم از مداد، دفتر، مدادپاک کن يا جاقلمي و انواع وسايل مورد نياز دانش آموزان مقاطع مختلف مدارس) و کدام يک از شخصيت‌هاي غير ايراني بر روي آنها چاپ شده است. پس از يافتن کشور سازنده و يا اينکه تصوير چاپ شده مربوط به کدام کشور است، بايد از يافته‌ها يک استتناجي صورت بگيرد؛ چرا که اين کار تحقيقي باعث مي‌شود تا ما متوجه بشويم که کارهاي ارشادي و هدايتي آنها براي کاناليزه کردن بچه‌هاي ما به کدام سمت صورت مي‌گيرد.

سال گذشته آموزش‌وپرورش بخشنامه‌اي را درخصوص ممنوعيت ورود کالاي خارجي به مدارس داشت که نسبت به موضوعات نظارت بر تصاوير لوازم‌التحرير و تشويق و حمايت از توليدات منقش به نقوش اسلامي و ايراني و جلوگيري از ورود هرگونه لوازم‌التحرير داراي نقوش غربي تاکيد داشت اما بازهم شاهد ورود لوازم‌التحرير با تصاوير شخصيت‌هاي غربي به مدارس هستيم

واقعيت اين است که در طول تمامي سالهاي گذشته از پيروزي انقلاب اسلامي ايران ما شاهد چنين مسائلي بوده‌ايم. مثلا روي کيفهايي که بچه‌ها به صورت کوله يا کيف دستي استفاده مي‌کنند هم شعارهايي به زبانهاي مختلف نوشته شده و هم تصاوير مختلفي چاپ شده و مي‌شود. بعضا بيشتر اين نوشته‌ها به زبان انگليسي نگاشته شده اند و هم از برخي تصاوير که با فرهنگ ما هيچ نسبتي ندارد بهره برداري مي‌شود.بعضا کوتاهي‌هايي در اين عرصه وجود داشته است که بايد جلوي آنها گرفته شود.

لوازم تحرير

 

براي مقابل يا جنين مسئله اي از آن جمله مي‌توان به چاپ تصوير قهرمانان و شخصيت‌هاي محبوب ملي و دفاع مقدسي بر روي لوازم تحرير  اشاره کرد.البته چاپ چنين تصاويري بر روي دفاتر مشق و لوازم التحريرها به جاي نفي قهرمانان پوشالي و عمدتا وهمي و خيالي بيگانه(که البته جاي نفي هم دارند)؛ اين اقدام ايجاب و اثبات قهرمانان واقعي و حقيقي خودي(ملي) است. اگر اين اقدامات اثباتي و ايجابي با همکاري و مساعدت دستگاه‌ها و بخش‌هاي ذي مدخل با انجام مسئوليتشان در اين مباحث همراه شود،ان‌شاءالله قدمهاي مفيد و قابل توجهي برداشته خواهد شد

سهم خانواده‌ و مسئولان در حذف لوازم‌التحرير با تصاوير غربي

لوازم التحرير داشن آموزان در چند سال اخيراً مقصد و هدف جديد اين نوع تهاجم فرهنگي غرب شده است و هر روز شاهد واردات و توليد لوازم‌التحريرهاي هستيمکه به اصطلاح ابرقهرمانان فرهنگ ليبرال دموکراسي روي آنها نقش بسته است.

وزارتخانه‌هايي همچون صنعت، معدن و تجارت که متولي واردات اين نوع کالاهاست بايد در جهت مقابله با اين هجمه‌هاي فرهنگي ايستادگي کند و حتي مانع از توليد اين اقلام در داخل کشور شود.

سال گذشته آموزش‌وپرورش بخشنامه‌اي را درخصوص ممنوعيت ورود کالاي خارجي به مدارس داشت که نسبت به موضوعات نظارت بر تصاوير لوازم‌التحرير و تشويق و حمايت از توليدات منقش به نقوش اسلامي و ايراني و جلوگيري از ورود هرگونه لوازم‌التحرير داراي نقوش غربي تاکيد داشت اما بازهم شاهد ورود لوازم‌التحرير با تصاوير شخصيت‌هاي غربي به مدارس هستيم که البته در اين زمينه خانواده‌ها نيز بايد همکاري کرده و از لوازم التحريري که تصاوير شخصيت‌هاي ايراني و مذهبي بر آنها چاپ شده است، استفاده کنند.


تاريخ : سه شنبه پنجم شهريور 1392
نويسنده : مهدي عامري

  نویسنده : admin   - تاریخ : 15 / 6 / 1392 در ساعت 12 : 17
تعداد بازدید : 2376
1
0
 
  امروز    
  ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۶ تير
  خبرنامه